Activități extracurriculare și administrative

În afara activităților instructiv-educative tradiționale, prevăzute în programa școlară, în instituția noastră sunt organizate și desfășurate și o multitudine de alte activități, unele dintre acestea având caracter educativ (activități cultural-sportive, activități educative informale, schimburi de experiență pentru profesori și elevi în cadrul activităților propuse prin proiectele europene derulate de către instituția noastră etc.), iar altele având caracter administrativ, urmărind cu precădere înnoirea, modernizarea și îmbogățirea continuă a bazei materiale din instituție. Sursele de finanțare necesare pentru desfășurarea acestor activități sunt reprezentate de fonduri asigurate din bugetul local, de la MADR, din sponsorizări și donații primite de la partenerii noștri tradiționali, precum și finanțări obținute din fonduri europene, asigurate prin intermediul proiectelor inițiate de către noi sau în care instituția noastră are rol de partener.

Liceul nostru organizează o gamă variată de activități extracurriculare, având scopul de a oferi elevilor oportunități multiple de recreere, dar și să le dezvolte spiritul de competiție, să le valorifice potențialul intelectual și aptitudinile, să le stimuleze imaginația, creativitatea și inițiativa.

Pe lângă activitățile specifice săptămânii "Școala altfel - Să știi mai multe, să fii mai bun!", sunt organizate activități de voluntariat, de educație civică, de prevenire a infracționalității juvenile, de educație pentru sănătate, competiții sportive etc.

Multe dintre aceste acțiuni sunt organizate în parteneriat cu diverse instituții și organizații locale sau județene, printre partenerii noștri tradiționali numărându-se Primăria comunei Sascut, Școala Gimnazială Sascut, Protoieria Sascut, ONG IT-SMS Sascut, Inspectoratul Județean de Politie, Inspectoratul Județean de Jandarmi, Asociația "Vita Pro Vita" Sascut, Centrul European pentru Educație și Training Bacău, Biblioteca Comunală Sascut, precum și instituții de ocrotire a copilului sau a persoanelor vârstnice, care beneficiază în fiecare an de activitățile de voluntariat ale liceului nostru.

PARTENERI TRADIȚIONALI