Avantaje oferite

Personal competent

Corpul didactic este reprezentat în întregime de personal calificat, de o înaltă ţinută morală şi profesională. Peste 40% dintre profesori au obținut gradele didactice I sau II. (vezi și aici !)

Bază materială complexă

Instituția dispune de o bază materială modernă, aflată într-un proces continuu de înnoire și completare, oferind suportul necesar atât pentru desfășurarea orelor de curs, dar și a activităților cu caracter aplicativ, precum și a celor de pregătire-instruire practică. (vezi și aici !)

Instruire practică de calitate

Asigurăm activități de instruire practică competente, desfășurate la standarde industriale, asigurate cu ajutorul partenerilor noștri educaționali. În prezent liceul nostru colaborează cu un număr de 12 agenți economici, a căror activitate se circumscrie domeniilor de pregătire profesională asigurate de către liceul nostru, și care se pot constitui în potențiali angajatori la încheierea studiilor.

Școală de șoferi

Instituția oferă posibilitatea obţinerii permisului de conducere auto, categoria B, instruirea teoretică realizându-se în cabinetul de specialitate, care dispune și de simulator, iar activitățile practice de conducere sunt asigurate prin intermediul autoturismului-școală al instituției.

Multiple activități extracurriculare

Cu ajutorul numeroșilor noștri parteneri, organizăm multiple activități extracurriculare, orientate pe diverse domenii, având ca țintă majoră asigurarea stării de bine a elevilor noștri. (vezi și aici !)

Cazare și masă ieftine și de calitate

Oferim posibilități de cazare în căminul liceului, precum și de servire a mesei la cantina liceului, la tarife foarte avantajoase! (30 lei/lună - regie cămin; 10 lei/zi - 3 mese sau 7 lei/zi - numai masa de prânz).

Burse de studii

Conform reglementărilor în vigoare, oferim mai multe categorii de burse pentru finanțarea studiilor: bursa „Bani de liceu”, pentru elevii din învățământul liceal de zi, care au venituri reduse; bursa profesională, care se acordă elevilor din învățământul profesional, indiferent de venit; burse de merit, acordate elevilor cu rezultate deosebite.

Transport gratuit sau subvenționat

Asigurăm transportul gratuit al elevilor din localitățile învecinate, prin intermediul microbuzului școlar. Pentru elevii care se deplasează în localități mai îndepărtate, asigurăm subvenționarea abonamentului pe mijloacele de transport în comun, conform prevederilor legale în vigoare.

Suport la angajare

Oferim posibilitatea facilitării angajării după absolvire, ca urmare a încheierii unor contracte de parteneriat educaţional cu angajatori din ţară sau din alte ţări ale Uniunii Europene.