Oferta educațională

Specializările / calificările oferite de liceul nostru sunt astfel alese, încât să satisfacă atât solicitările angajatorilor din zonă, dar şi interesele absolvenţilor de învăţământ gimnazial ai şcolilor din comunele învecinate, care reprezintă marea majoritate a celor care studiază la noi. Unele specializări - cum este cea de Tehnician veterinar - sunt unice la nivelul judeţului, fapt care a determinat, de-a lungul timpului, atragerea unor elevi din alte zone ale judeţului, dar şi a unora proveniţi din alte judeţe.

Interesul ridicat manifestat de către diversele categorii de absolvenţi de gimnaziu pentru oferta educaţională a liceului nostru este evidenţiat şi de faptul că, în ciuda scăderii masive a populaţiei şcolare, ca rezultat al scăderii natalităţii şi a migraţiei către alte ţări, s-a reuşit menţinerea în limite relativ constante a numărului de elevi. Mai mult, prin eforturile sporite de promovare efectuate în ultima perioadă, efectivele liceului sunt în creştere.